AddThis Social Bookmark Button

Kuş Bakımı

Kafes kuşlarının sağlığı fiziksel olarak iyi bakılmalarının yanında yaşadığı evdeki psikolojik durumla ilgilidir. Kuş seçimi yapılırken davranış özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Örneğin konuşan kuşlar oynamaktan hoşlanmazlar. Kuş sahibi olunurken veya kuş yetiştiriciliği yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik kuşların fizyolojik ve psikolojik özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir.

Kafes Şartları

Evde bakılan kuşların kafeslerinden çıkıp kendilerini yaralamalara ve ev eşyalarına zarar verebilirse de kuş sahipleri kuşa özgürlük sağlamak ve egzersiz amacıyla uçmalarına izin vermektedir .Uçmasına izin verilirken kuşu iyi izlemek gerekir.

Kafes kuşun büyüklüğüne göre rahat hareket edebileceği boyutlarda olmalıdır. Kafes kuşları tarafından eğilmeye , parçalanmaya , ayrılmaya dirençli olmalı ve toksik olmayan , kolay temizlenebilir materyalden yapılmalıdır. Kolay temizlenebilmesi için kafeste köşe sayısı az , yüzey alanı sınırlı  ve su ile yemlikleri silikondan olmalıdır. Kafeste V şeklinde kısımlar olmamalı, kafes kapısı geniş olmalıdır.

Kafes altlığı olarak gazete kağıdı, kağıt mendil tercih edilmektedir.

Muhabbet kuşları hareket etmeyi sever, bu yüzden kafes yüksek ve geniş olmalıdır. Kanarya ve ispinozlar ise uçmayı sever ve uçmaya elverişli, geniş ve uzun kafeslerde bakılmalıdır. Cockateil’lerin ihtiyacı olan kafes ise tepelerinin ve uzun kuyruklarının kırılmayacağı yükseklikte kafeslerdir.

Kafes, kuş tüneğindeyken göğüs hizasında olacak şekilde yerleştirilmelidir. Bundan daha alçak olması, kuşun heyecanlanmasına ve kendini savunmasız hissetmesine neden olur. Göğüs hizasından yükseğe de yerleştirilmemelidir, çünkü yükseklik, kuşlarda üstünlük anlamına gelir. Kuş, güneşli, hava akımı olmayan bir bölgeye yerleştirilmelidir. Direk gün ışığı almaları kuşlar için stimüle edici etkiye sahip olmakla birlikte sıcak yaz günlerinde fazla ısınmamalarına dikkat edilmelidir.

Sıcaklık ve Nem

Sağlıklı bir kuş, sahibinin yaşadığı ısıyı tolore edebilir. Isıdaki ani değişmeler kuş için potansiyel tehlike oluşturur. 90 Fahrenight’tan yüksek sıcaklıklarda pet kuşların çoğu sık nefes alma ve kanatları vücuttan uzak tutma gibi fazla ısınma belirtileri gösterir. Pet kuşlar genelde geniş bir nem aralığına uyum gösterme kapasitesine sahip olmakla birlikte, subtropikal iklimlerden gelen kuşlar evde lokal nem artışlarından fayda sağlarlar. Bu durumda tüyler kuruyana kadar kuşu sıcak tutmak gereklidir.

Oyuncaklar

Oyuncaklarla oynamaları , mental olarak oyalanmaları, fiziksel egzersiz yapmaları ve gaga bakımı için yararlıdır. Seçilen oyuncaklar kuşa zarar vermemelidir. Oyuncakların sayısı sınırlı olmalı, temiz kullanılmalı ve ilgiyi devam ettirmek için yeryer değiştirerek kullanılmalıdır. Zincirler hayvanların ayak ve gagasında travmalara neden olur.

© 2015 Ayrancı Veteriner  |  All rights


Veteriner

Etiketler: altındağ veteriner, altındağ veteriner klinikleri, ankara veteriner, ankara veteriner klinikleri, ayaş veteriner, ayaş veteriner klinikleri, bala veteriner, bala veteriner klinikleri, beypazarı veteriner, beypazarı veteriner klinikleri, çamlıdere veteriner, çamlıdere veteriner klinikleri, çankaya veteriner, çankaya veteriner klinikleri, cebeci veteriner, cebeci veteriner klinikleri, çubuk veteriner, çubuk veteriner klinikleri, elmadağ veteriner, elmadağ veteriner klinikleri, etimesgut veteriner, etimesgut veteriner klinikleri, gölbaşı veteriner, gölbaşı veteriner klinikleri, güdül veteriner, güdül veteriner klinikleri, haymana veteriner, haymana veteriner klinikleri, kalecik veteriner, kalecik veteriner klinikleri, kazan veteriner, kazan veteriner klinikleri, kızılcahamam veteriner, kızılcahamam veteriner klinikleri, nallıhan veteriner, nallıhan veteriner klinikleri, polatlı veteriner, polatlı veteriner klinikleri, şereflikoçhisar veteriner, şereflikoçhisar veteriner klinikleri, sincan veteriner, sincan veteriner klinikleri, veteriner kliniği ankara, veteriner klinikleri, veteriner klinikleri ankara, yenimahalle veteriner, yenimahalle veteriner klinikleri