AddThis Social Bookmark Button

Kuşlarda Beslenme

Beslenme

Son zamanlarda kuşların günde 2 kez beslenmesi önerilmektedir. Yemlik ve suluklar dışarıdan değiştirilebilir özellikte olmalı ve devrilmemesi için sıkıca tutturulmalıdır.

Kuşlar öğünleri sabah erken ve akşam erken yerler. Genç kuşlar ise günde 4 kez beslenirler.
Kuşların ırk ve aktivitelerine göre ayarlanmış çeşitli ticari gıdalar vardır. Ticari gıdalar verilirse temiz su dışında tohum , vitamin, mineral ve iri kum verilmesine gerek yoktur. Diyetin %20den fazla olmamak koşulu ile meyve ve sebzeler verilebilir. Bozulma ve saçılma nedeniyle önlerinde gıdalar sürekli tutulmamalıdır. Kuşlara temiz ve toksik olmayan taslarda su verilir. Su ve gıda kaplarının yan yana konulması önerilmez ve sulukların günlük yıkanıp dezenfekte edilmesi gereklidir.
Kuşlarda yeni gıdaya geçiş zordur. Kuşu yeni gıdaya alıştırmak için şunlar uygulanmalıdır:
1-) Yeni gıda erken konulur ve gün boyu verilir , eski gıda sabah öğle arası ve akşam üstü 15 dk verilir.
2-)Yeni yeme alışkın sağlıklı bir kuşun yanına konularak alıştırılabilir.
3-)Ticari gıda ile tohum karışık verilir , tohum giderek azalır . Ticari yiyeceği yemeye başladıktan sonra tohum çıkarılır.
4-)Kuş yeni bir ortama alınır ,yeni gıda özellikle su kabının etrafına yerleştirilir.
5-)Yeni gıda elle verilir.

Kuş bakıcıları ilk okul çocuğunun temel beslenmesini dikkate alarak kuşunda ekmek , tahıl , gereksinimi olduğunu düşünmektedirler. Fakat kuşun evdeki durumu göz önüne alındığında fazla yağ ve kalori almasına gerek yoktur.
Havuç , ıspanak ,brokoli , meyva suyu , patates, bal kabağı, kayısı ve turunçgiller belirli oranlarda verilebilir.
Tahıllarda B vitamini kabuk bölgesinde olduğu için kabuğu çıkarılmış ticari yemlerde vit B düşüktür. Protein olarak peynir, pişmiş yumurta, tavuk az miktarda verilebilir ve olgun baklagillerden dengeli amino asit sağlanabilir. Kuş yemine vitamin ilavesi kontrolü mümkün olmadığından güvenilmesi güçtür. Vitaminlerin suya karıştırılması bakteriler için uygun ortam oluşturacağından iyi bir uygulama yöntemi değildir. Yazın üreme dönemini takiben gıdaların enerji ve protein içeriği azaltılır , bitkisel kısmı arttırılır.Sıcak havalarda vitA gereksinimi artar.
Evde bakılan kuşlarda zaman gaga , tırnak , ve tüy bakıma gereksinim duyulur. Gaga normalde aşırı uzamaz. Yalnız keskinliği problem yaratabilir. Gaga şekline zarar verilmeden törpülenebilir.
Tüy bakımı için kuşlar üzerine su püskürtülerek kuşun kendi tüyünü düzenleme isteğini arttırmak gerekir.

 

© 2015 Ayrancı Veteriner  |  All rights


Veteriner

Etiketler: altındağ veteriner, altındağ veteriner klinikleri, ankara veteriner, ankara veteriner klinikleri, ayaş veteriner, ayaş veteriner klinikleri, bala veteriner, bala veteriner klinikleri, beypazarı veteriner, beypazarı veteriner klinikleri, çamlıdere veteriner, çamlıdere veteriner klinikleri, çankaya veteriner, çankaya veteriner klinikleri, cebeci veteriner, cebeci veteriner klinikleri, çubuk veteriner, çubuk veteriner klinikleri, elmadağ veteriner, elmadağ veteriner klinikleri, etimesgut veteriner, etimesgut veteriner klinikleri, gölbaşı veteriner, gölbaşı veteriner klinikleri, güdül veteriner, güdül veteriner klinikleri, haymana veteriner, haymana veteriner klinikleri, kalecik veteriner, kalecik veteriner klinikleri, kazan veteriner, kazan veteriner klinikleri, kızılcahamam veteriner, kızılcahamam veteriner klinikleri, nallıhan veteriner, nallıhan veteriner klinikleri, polatlı veteriner, polatlı veteriner klinikleri, şereflikoçhisar veteriner, şereflikoçhisar veteriner klinikleri, sincan veteriner, sincan veteriner klinikleri, veteriner kliniği ankara, veteriner klinikleri, veteriner klinikleri ankara, yenimahalle veteriner, yenimahalle veteriner klinikleri